Seks w pozycji raka

Wiadomość o chorobie nowotworowej oznacza ogromną zmianę w życiu. Również w życiu intymnym. Jeśli ten problem Was dotyczy, postaramy się pomóc Wam w ułożeniu sobie pożycia seksualnego na nowo, zarówno w czasie terapii, jak i po jej zakończeniu.

Wiadomość o nowotworze jest na tyle trudna, że podobnie jak z innymi tego typu problemami, nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, potrzebujemy bliskości, jednocześnie nie będąc w nastroju na sex. Dlatego w okresie pierwszego szoku ważne jest, aby powiedzieć partnerowi o swoich odczuciach, aby znaleźć w nim oparcie.

Niestety rzadko się zdarza, abyśmy pomoc w ułożeniu sobie życia po diagnozie uzyskali od lekarza. Trzeba jej szukać w partnerze, rodzinie, przyjaciołach, a także w poradni psychologicznej, zwłaszcza jeśli osoby, na które liczyliśmy nas zawiodły. Choroba nowotworowa to sprawdzian relacji. Może oznaczać koniec związku, nawet jeśli pokonamy raka. Dzieje się tak, gdy druga osoba nie jest wystarczająco altruistyczna, nie jest w stanie zrezygnować z marzeń, nie potrafi sprostać problemom. Takie osoby nie przechodzą egzaminu pewnego rodzaju dojrzałości, czego ofiarą pada związek.

(…) atrakcyjność to nie fizyczność, ale właśnie nasze nastawienie, bliskość, czułość, pociąg intelektualny i emocjonalny.

Po pierwszym szoku, fazie zagubienia, dezorientacji i załamania, przy wsparciu partnera, może nam się udać odzyskać intymność, na którą po diagnozie nie było miejsca w naszych myślach. Nadchodzi jednak kolejny trudny etap zmiany fizycznej w naszym ciele. Zwykle nie tylko choroba zabiera nam część atrakcyjności, ale również leczenie. U mężczyzn może dojść do zaburzeń erekcji związanych z uszkodzeniem tętnic doprowadzających krew do ciał jamistych penisa. Równowagę hormonalną u obu płci zaburzają chemioterapia, ale również leki przeciwwymiotne. Mimo to, z tego typu trudnościami łatwiej sobie poradzić niż z barierą psychiczną. Jeśli tylko postaramy się otworzyć na powrót do normalności i aktywności w naszej sypialni, szybko okaże się, że atrakcyjność to nie fizyczność, ale właśnie nasze nastawienie, bliskość, czułość, pociąg intelektualny i emocjonalny.

Ilustracja z Kancersutry
Nie pozwól zabrać nowotworowi Twojego życia seksualnego. Źródło: Kancersutra.pl

Dlaczego warto zadbać o życie intymne w chorobie nowotworowej i po niej:

  1. dla naszego partnera. Pamiętajmy, że on jest zdrowy i ma prawo do życia seksualnego i bliskości
  2. dla wzajemnej relacji. Będzie Wam obojgu łatwiej jeśli będziecie mogli liczyć na wzajemną czułość oraz jeśli będziecie razem oswajać zmiany fizyczne w ciele partnera.
  3. dla zdrowia. Psychicznego i fizycznego. Łatwiej przejść przez chorobę starając się zachować dotychczasowe życie. Łatwiej też po terapii wrócić do normalności. Rak nie musi ukraść nam życia.

 

Jeśli nie masz ochoty na seks, otwórz się na pieszczoty, pocałunki, czułe objęcia.

Jak dbać o intymność w chorobie nowotworowej:

  1. Mów o swoich odczuciach partnerowi, podkreślając jak ważne jest jego zrozumienie, cierpliwość i wytrwałość.
  2. Jeśli nie masz ochoty na seks, otwórz się na pieszczoty, pocałunki, czułe objęcia.
  3. Pamiętaj, że Twoja relacja z partnerem nie opiera się na powierzchowności. Atrakcyjność fizyczna nie ma w związku kluczowego znaczenia. Oboje przywykniecie do zmian zachodzących w ciele po terapii, czy to chemicznej, czy też operacyjnej.
  4. Wyjdź z inicjatywą! Twój partner często czeka na znak, nie chcąc samemu naciskać. Nie oznacza to jego braku zainteresowania, ale troskę i wyrozumiałość. Osoba chora powinna dać sygnał, że jest gotowa spróbować.
  5. Twoja inicjatywa jest też ważna przy stworzeniu odpowiednich warunków. Będzie Wam łatwiej jeśli stworzysz otoczenie dla Ciebie przyjazne, intymne, tworzące odpowiedni nastrój.
  6. Jeśli tego potrzebujesz, porozmawiaj z partnerem i ustal zasady. Zastanówcie się czego nie robić, aby ograniczyć lub wyeliminować ból , wstyd, brak siły.

 

[button url=https://godowy.pl/kancersutra-seks-po-mastektomii/ size=12 icon=arrow-right]Przeczytaj również o akcji Kancersutra zorganizowanej przez Fundację Rak’n’Roll[/button]

Na zakończenie chcielibyśmy jeszcze raz podkreślić, że pokonanie raka jest możliwe, że seks w czasie choroby nowotworowej jest ważny i warto o nim pomyśleć. Pamiętajcie, to od Was zależy jak wiele zabierze Wam nowotwór. Z pewnością odbierze zdrowie, ale do czasu jego odzyskania, nie zapominajcie, by chronić przed nim swoje hobby, pracę, relacje rodzinne i życie intymne.

Zdjęcia: kacersutra.pl

pan godowego

Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz