Seks oralny bardziej niebezpieczny niż palenie w walce z rakiem jamy ustnej

Najnowsze badania dowodzą, że uprawianie seksu oralnego jest jedną z głównych przyczyn raka języka czy krtani. Prawdopodobnie niedługo może wyprzedzić nawet palenie.

Jeszcze niedawno jako główny powód zachorowań na nowotwory jamy ustnej podawano nadmierne spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Jednak ostatnie badania dowodzą, że ryzyko rośnie również podczas uprawiania seksu oralnego. Odpowiedzialny za nowotwór jest HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Według badań instytutu euroClinix to właśnie on stanowi przyczynę aż 25% wszystkich przypadków zachorowań na raka jamy ustnej oraz 35% zarażeń raka gardła.

Samo posiadanie komórek brodawczaka w jamie ustnej nie oznacza od razu raka, jednak zwiększa ryzyko zachorowania. Najbardziej groźnych szczepów wirusa jest około 15.

Naukowcy podkreślają, że liczba zainfekowanych HPV drastycznie rośnie. Jednak, na szczęście, przypadki te nie są zawsze przyczyną raka, jak wspomnieliśmy powyżej.

HPV rozprzestrzenia się nade wszystko drogą płciową. Głównie przez kontakt jamy ustnej z odbytem, penisem czy szyjką macicy.Na zarażenie wirusem narażeni są nie tylko mężczyźni, ale również kobiety.

Jako można zabezpieczyć się przed HPV? Lekarze nade wszystko zwracają uwagę na dbanie o higienę, nie uprawianie seksu z przygodnymi partnerami oraz stosowanie prezerwatyw oraz wkładek lateksowych.

 

pan godowego

Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz