Seks i Cytadela – wszystko o seksie w islamie [recenzja]

Ciężko uwierzyć, iż świat islamu, który od początku swojego istnienia był ostoją otwartości seksualnej, w obecnych czasach jest synonimem purytańskich zachowań. Dlaczego tak się stało? Dowiemy się tego z najnowszej książki Shereen El Feki.

Autorka Seksu i Cytadeli jest pół-Walijką i pół-Egipcjanką, która postanowiła uchylić rąbka tajemnicy życia seksualnego w krajach arabskich. Holistyczne przedstawienie powyższego zagadnienia i łatwość pisania El Feki o rzeczach trudnych, sprawiło iż mamy do czynienia z książką kompletną.

Głównym pytaniem, które stawia sobie autorka już na początku swojego dzieła jest kwestia, dlaczego nastąpiła tak radykalna zmiana w mentalności społeczności arabskiej w stosunku do seksu. Dlaczego bliskowschodni muzułmanie, którzy jeszcze pod koniec XIX wieku uchodzili za wyzwolonych seksualnie, dzisiaj stali się zamknięci, a wręcz wrogo nastawieni do seksu? Nie wspominając już o wiekach średnich (VII-XI w.), kiedy to bagdadzcy filozofowie i literaci lubowali się w poruszaniu kwestii erotycznych, a haremy kalifów były miejscami rozkoszy. Świat ten był zdecydowanym przeciwieństwem negującej cielesność cywilizacji chrześcijańskiej. Dzisiaj nastąpiła swoista zamiana ról w postrzeganiu seksu przez obie cywilizacje.

Dlaczego muzułmanie znienawidzili seks?

Shereen El Feki, aby odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie, analizuje bardzo dokładnie historię regionu oraz filozofię religii. Według niej, odpowiedź jest bardzo złożona. Początki procesu odsuwania się od seksu społeczności arabskiej następowały wraz ze schyłkiem potęgi Mameluków i Osmanów pod koniec XIX wieku. Początek okresu kolonialnego był zaś zapałką, która wznieciła istny pożar „intelektualnego kryzysu” wśród Arabów. Oliwy do ognia dodały do tego procesy postkolonialne, które przyczyniły się do powstawania nacjonalizmów oraz radykalizmów muzułmańskich (np. Bractwa Muzułmańskiego). I tutaj dochodzimy do momentu kompletnego wypaczania roli seksu w życiu mieszkańców Bliskiego Wschodu, którą do dzisiaj deklamują fundamentaliści muzułmańscy mówiąc, że miłość cielesna jest przyczyną degradacji kultury islamu. Seks tym samym stał się synonimem Zachodu, czyli czymś złym, z czym należy walczyć.

Jak pisze El Feki, cytując poznanego egipskiego ginekologa, (…) wszyscy rozmawiają o piłce nożnej, chociaż prawie nikt w nią nie gra. A z seksem jest odwrotnie: wszyscy go uprawiają, ale nikt nie chce o nim mówić.

Jak to się robi? Czyli otwarcie o seksie w islamie.

Seks i Cytadela nie jest jednak książką, która bazuje na politologiczno-filozoficznych dywagacjach dotyczących przyczyn niechęci do eksponowania seksualności. El Feki przedstawia czytelnikom bardzo szerokie spektrum dzisiejszego życia erotycznego w krajach arabskich (a nade wszystko w Egipcie). O seksie Arabów dowiadujemy się nie tylko z badań, ale również z wywiadów, które przeprowadziła autorka dzieła. Walijka stara się szukać różnych rozmówców przy czym stara się być neutralnym słuchaczem. Każdy tydzień przynosił mi nowe opowieści Azzy i jej bliskich kobiet o seksualnych lękach i perypetiach, jak ze współczesnych „Baśni z tysiąca i jednej nocy: o sąsiadce, która przyłapała męża w ich sypialni na telefonicznym seksie ze swoją przyjaciółką; o siostrze, która w laptopie małżonka znalazła pornografię i dobrze się na nim odegrała, wrzucając tam swoje własne wyuzdane zdjęcia(…); o szwagierce, której mąż uprawia miłość tak szybko i brutalnie, że to graniczy z gwałtem – pisze autorka Seksu i Cytadeli.

Dzięki tej książce poznajemy seks i zwyczaje seksualne dogłębnie, bowiem El Feki wnikliwie rozpoznała temat i opisuje zarówno problemy erotyczne muzułmanów (poczynając od przemocy seksualnej, a kończąc na rosnącym odsetku mężczyzn z impotencją), ich zwyczaje (np. obrzezanie kobiet) czy zagadnienia seksu przedmałżeńskiego, który jest absolutnie zabroniony w islamie. Jednak dzięki furtce w formie „nieoficjalnych” małżeństw (muta – małżeństwa dla przyjemności) jest praktycznie legalny. Wszystkie tematy opisuje bez cienia politycznej poprawności czy pruderii. Dlatego Seks i Cytadelę czyta się niczym fantastyczną książkę przygodową o abstrakcyjnym świecie brutalności, w którym ofiarami nie są tylko kobiety, ale również sfrustrowani mężczyźni. Jak się okazuje, świat islamu jest bardziej obcym kulturowo przeciętnemu mieszkańcowi Zachodu, niż mogłoby się wydawać. Jednak El Feki stara się stworzyć most zrozumienia dla tej egzotycznej kultury.

Seks to temat tabu w islamie

Z książki dowiedzieć możemy się również o problemie z brakiem edukacji seksualnej, która przyczynia się do masowej agresji seksualnej, a nawet gwałtów małżeńskich. Autorka porusza również takie tematy jak seks analny (który szczególnie mocno upodobali sobie arabscy mężowie) czy kamuflowanego homoseksualizmu oraz seksu przedmałżeńskiego, za którego uprawianie grozi kobiecie kara śmierci przez ukamienowanie (mężczyźnie zaś baty).

Seks i Cytadela jest nie tylko niesamowitym kompendium wiedzy na temat zwyczajów i podejścia do seksu i erotyki w świecie islamu, ale również dogłębną analizą problemu, który według autorki – w pośredni sposób – przyczynił się również do wydarzeń z placu Tahrir w 2011 roku. Książka z pewnością jest doskonałym źródłem poznania cywilizacji islamu dla Europejczyka, ale również doskonałym źródłem poznania samych siebie dla przeciętnego wyznawcy czy wyznawczyni Allaha.

 

[button url=https://godowy.pl/odkryj-zakamarki-arabskiej-milosci-wygraj-seks-i-cytadela/?utm_source=godowy&utm_medium=baner-art&utm_content=baner-w-recenzji&utm_campaign=seks-cytadela size=16]Wygraj już teraz „Seks i Cytadela” – zobacz jak?![/button]

 

 

seks i cytadela

Autorka: Shereen El Feki

Tytuł: Seks i Cytadela. Życie intymne w arabskim świecie przemian.

Rok wydania oryginału: 2015

Język oryginału: angielski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne

Liczba stron: 430

pan godowego

Komentarze

Dodaj komentarz