Samotny seks, czyli historia masturbacji.

Temat masturbacji jest nierozłącznym elementem historii człowieka. Samotny seks, Laqueura odkrywa przed czytelnikiem jak ewoluowało podejście do tego problemu oraz jak sam akt został uwikłany w sakralno-humanistyczne intrygi.

Laqueur w swoim dziele inspiruje się i jednocześnie polemizuje z Michelaelem Foucaultem i jego rozważaniami nt. historii seksualności.

Jak bardzo fascynująca jest to książka, dowiemy się już z pierwszego rozdziału. Laqueur przedstawi nam swoją tezę, jakoby prawdziwa fobia dotycząca masturbacji miała pojawić się dopiero w XVIII wieku! Autor oskarża de facto myślicieli Oświecenia (szczególnie brytyjskiego), którzy wysnuli tezę jakoby masturbacja, nie dość, że była grzechem, to jeszcze miała szkodzić zdrowiu. Według Laqueura masturbacja, w oczach chrześcijaństwa czy judaizmu, przed tym okresem była zaledwie „drobnym grzeszkiem”, jednak „dzięki” ideologom „epoki rozumu” kwestia ta urosła do miana poważnego moralno-religijnego problemu.

Dlaczego tak się stało? Dowiecie się z dalszej części tej niesamowitej i ambitnie napisanej historii napisanej przez Laquera. Już niedługo na łamach naszego portalu pojawi się także obszerna recenzja Samotnego seksu. Śledźcie nas!

 

laqueur_samotny_seksTytuł: Samotny seks. Kulturowa historia masturbacji

Autor: Tomas Walter Laqueur

Rok wydania: 2016

Wydawnictwo: Universitas

pan godowego

Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz