Najlepsze pozycje dla kobiet z problemami kręgosłupa

Jak wynika z badań naukowców prawie połowa dorosłych osób w Kanadzie doświadcza różnego typu bólów kręgosłupa lub pleców. Dla większości z nich ma to negatywny wpływ na ich życie seksualne.

Przełom w badaniach nad kręgosłupem

Prace badawcze przeprowadzone przez naukowców na Uniwersytecie Waterloo dały odpowiedź, które z pozycji seksualnych są najmniej i najbardziej obciążające dla kręgosłupów partnerek. Co więcej naukowcy dopasowali odpowiednie ułożenie kobiet podczas seksu do danego rodzaju odczuwanego bólu. To jednak nie koniec eksperymentów nad niwelowaniem dyskomfortu w trakcie seksu – naukowcy już zapowiedzieli kontynuowanie powyższych badań.

Jak mówi profesor McGill: Przez brak prawidłowo zdiagnozowanego problemu z plecami, wiele par pozostawało nawet w celibacie. Dzięki naszym badaniom, lekarze mają obecnie solidne podstawy, które poparte są wieloma latami naukowych analiz. Dzięki nim medycy będą mogli z całą odpowiedzialnością i fachowością pomagać pacjentkom w niwelowaniu bólu.

Która pozycja najlepsza?

Zespół naukowy, na czele z profesorami McGill i Sidorkewicz, w swoich badaniach obserwował 10 par w różnych pozycjach seksualnych. Każdy z kochanków był prześwietlany za pomocą podczerwieni i elektromagnesu pod kątem przechwytywania ruchów mięśni i kręgosłupa. Badacze przeanalizowali pięć pozycji, m.in. dwie odmiany „pieska” (pierwsza, w której kobiety opierały się na dłoniach, w drugim wariancie na łokciach), dwie wersje klasycznej pozycji misjonarskiej (pierwsza wymagała mocniejszego zginania bioder i kolan u partnerki, druga ograniczała ruchy w tych częściach ciała), a także pozycje na tzw. „łyżeczkę”.

Kobietom, które odczuwają silne bóle pleców podczas wyginania ich do tyłu lub leżenia na brzuchu (czyli tzw. zespoły bólowe dolnego odcinka kręgosłupa), zespół McGill’a  rekomenduje seks w pozycji misjonarskiej – dodatkowo partnerka powinna podkładać pod dolną część kręgosłupa poduszkę, która będzie amortyzować jego ruchy. Partnerki, które narzekają na ból barków lub dyskomfort podczas siedzenia (zespoły bólowe górnego odcinka kręgosłupa) zaleca się pozycje „na łyżeczkę” lub na pieska, gdzie kobieta wspiera się na dłoniach (nie na łokciach!).

Bóle pleców podczas seksu
Nierekomendowane pozycje dla kobiet z poszczególnymi zachorzeniami pleców. Źródło: Uniwersytet Waterloo

Tradycyjnie pozycje „na łyżeczkę” lekarze zalecali wszystkim osobom z jakimkolwiek bólem pleców, ponieważ uważano, że zmniejsza napięcia nerwów oraz nie obciąża mięśni. – mówi profesor Natalia Sidorkewicz – Ale, kiedy zbadaliśmy ruchy i aktywność mięśni kręgosłupa okazało się, iż ta pozycja w rzeczywistości może być najgorszym z możliwych rozwiązań u osób przy niektórych schorzenia pleców.

Kobietom, które narzekają na ból górny ocinków kręgosłupa zaleca się pozycje „na łyżeczkę” lub na pieska

 

Według kanadyjskiego Instytutu Zdrowia bóle pleców nasilają się u osób między 30 i 40 rokiem życia, jednak niezdrowy tryb życia przyspiesza te procesy (głównie nadwaga oraz brak aktywności fizycznej). Nie jest to reguła, bowiem często dochodzą tutaj czynniki związane z dziedziczeniem. Bóle pleców są również wynikiem różnych chorób – głównie powikłań dotyczących zapalenia stawów lub chorób nowotworowych.

Co z mężczyznami z problemami kręgosłupa?

Co ciekawe, w stosunku do schorzeń pleców u mężczyzn naukowcy wysnuli identyczne wnioski, jak w przypadku kobiet. Kluczowa jest kwestia doboru odpowiedniej pozycji do danego bólu kręgosłupa. Złe ułożenia ciała podczas seksu nie tylko może sprawiać ból, ale również przyczynić się do poważnego uszkodzenia kręgosłupa (patrz rycina).

Źródło: European Spine Journal. 2014.

pan godowego

Komentarze

Dodaj komentarz