Ekskluzywny wywiad o akcji Kancersutra

Nasza redaktorka przeprowadziła wywiad z organizatorem akcji Kancersutra, fundacją Rak and Roll. Inicjatywą szczególną, bowiem ukazującą problem seksualności osób, które mają raka lub go miały. Odważna akcja, która wywołała sporo kontrowersji.

kancersutra objecia

Godowy.pl: Państwa fundacja działa wieloaspektowo, aby pomóc szczególnie kobietom i ich rodzinom w walce z rakiem. Nas jednak najbardziej zaciekawił projekt Kancersutra. Obok standardowych działań wspierających chorych na nowotwór, to właśnie Kancersutra przełamuje pewne tabu. Skąd ten pomysł?

Fundacja Rak&Roll: Problem seksualności w chorobie nowotworowej pojawił się w Fundacji dość dawno, jednak przełomem było nawiązanie współpracy z dr Alicją Długołęcką, edukatorem seksualnym, która zgodziła się podjąć prowadzenia grupy terapeutycznej dla dziewczyn, które zgłosiły się do nas z problemem seksualności i relacji w związku. To głównie praca tej  grupy i wnioski dr Długołeckiej utwierdziły nas w przekonaniu, że trzeba podjąć ten temat i przełamać kolejne tabu jakim jest seks w chorobie nowotworowej. Przede wszystkim jednak chcieliśmy pomóc parom przechodzącym przez tak wykańczającą emocjonalnie chorobą jaką jest nowotwór,   odbudować bliskość i ponownie znaleźć radość z bycia ze sobą.

G: Czy spotkaliście się z jakimś negatywnym odbiorem akcji?

F: Oczywiście pojawiło się także kilka zbulwersowanych osób, które skomentowały negatywnie jakieś elementy projektu, niemniej jednak w większości spotykaliśmy się z bardzo pozytywnym odbiorem kampanii. Szczególnym zaskoczeniem była pozytywna reakcja środowiska związanego na co dzień z edukacją seksualną i erotyką, które bardzo mocno wsparło naszą kampanię, podsuwając kolejne pomysły na działania. Jednym z nich była chociażby aukcja jednego z rysunków KancerSutry w Muzemum Erotyki w Warszawie.

Najważniejsza jednak była reakcja samych zainteresowanych, czyli osób chorujących na nowotwory, które potwierdziły nam w licznych komentarzach, że poruszenie tego tematu było dla nich ważnie i że potrzebują wsparcia w tym zakresie.

kancersutra 69

 G: A jakie są, zauważone przez Was, pozytywne efekty Kancersutry?

F: Kampania trwa. Przed nami warsztaty i dalsza edukacja. Mamy jednak nadzieję, że po naszej kampanii pary zaczęły ze sobą rozmawiać na ten temat i pracują nad swoją bliskością. Na pewno mamy feadback od uczestniczek warsztatów, którym te spotkania pomogły w odbudowaniu lub wzmocnieniu relacji w związku.

Ilustracja z Kancersutry
Nie pozwól zabrać nowotworowi Twojego życia seksualnego. Źródło: Kancersutra.pl

 G: O raku trudno jest mówić, ponieważ to przykry temat i nikt z nas nie chce, aby go dotyczył. O seksie również nie jest łatwo rozmawiać, gdyż to wciąż temat tabu. Jak Wam się udało tak trudne tematy ubrać w tak pozytywny przekaz?

F: To wynika z charakteru fundacji Rak’n’Roll i założeń jakie od początku nam towarzyszą w podejmowaniu trudnych tematów i przełamywaniu tabu. Staramy się dostarczać ludziom jak najwięcej pozytywnej energii i opowiadać trudne tematy w taki sposób, aby stały się one bardziej znośne. Czasami robimy sobie jaja, czasami jesteśmy poważni, zawsze jednak stoi za tym jakiś konkretny cel działania – zwrócenie uwagi na problem, zachęcenie do badań lub wsparcia naszych podopiecznych. W przypadku KancerSutry musieliśmy podejść do tematu delikatnie. Nie jest to więc jedna z tych naszych kampanii, które „krzyczą głośno” o raku. Tym razem musieliśmy stworzyć odpowiedni nastrój, mówimy więc szeptem, raczej przy blasku świec niż fleszy. Wszystko po to, aby ludzie znów zaczęli się kochać, pomimo raka, pomimo chemii, pomimo łysej głowy czy braku piersi.

G: Jakie są największe problemy z którymi zmaga się fundacja? Możecie zdradzić Wasze kolejne plany?

F: Właśnie ruszyliśmy z nowym projektem. Uruchomiliśmy program kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki”. Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie opieki kobietom w ciąży chorym onkologicznie, ale też budowanie świadomości, że ciąża i rak są do pogodzenia, że w ciąży można leczyć się i urodzić zdrowe dziecko. „Boskie Matki” to spełnienie marzenia założycielki Fundacji, Magdy Prokopowicz.

[button url=https://godowy.pl/kancersutra-seks-po-mastektomii/ size=14 icon=arrow-right]Dowiedz się więcej o akcji Kancersutra[/button]

pan godowego

Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz