Seks po porodzie

Na początku seks po porodzie jest zakazany, potem nie mamy na niego siły, a na końcu boimy się go.

6-8 tygodni

Mniej więcej tyle powinniśmy odczekać od porodu, aby ponownie rozpocząć współżycie. W tym czasie normalizuje się poziom hormonów w organizmie kobiety, jej ciało powoli wraca do stanu sprzed ciąży, choć niektóre zmiany mogą pozostać z Wami na stałe. Najczęściej brzuch pozostaje rozciągnięty jeszcze kilka miesięcy po porodzie, tak samo jak nadprogramowe kilogramy. Niestety nie poradzimy nic na powstałe rozstępy, choć z czasem mogą zblednąć. Bardziej intymne zmiany w organizmie kobiety to rozciągnięte mięśnie podtrzymujące dolny odcinek układu moczowego, suchość pochwy, ślady po szwach i ranach na szyjce macicy i w okolicach intymnych.

Czy wobec tych wszystkich zmian, połączonych z tą największą, czyli z pojawieniem się dziecka w Waszym życiu, możecie liczyć na udany seks po porodzie? Tak, choć na początku trudno w to uwierzyć. Kobieta, która po przeżyciach porodu przez kolejne tygodnie nie śpi, wydala odchody porodowe, jest obolała, z jej piersi tryska mleko i boi się, że stosunki płciowe będą sprawiały ból lub nie przynosiły satysfakcji, nie ma ochoty w ogóle rozpoczynać współżycia, nie czuje się seksowna i nie odczuwa atmosfery zmysłowości i romantyzmu. Zwykle faktycznie takiej atmosfery nie ma między „świeżymi” rodzicami. Mężczyzna oczywiście nie może doczekać się powrotu intymności w łóżku, ale przy rosnącym napięciu seksualnym rośnie również napięcie stresu związanego z obawą przed sprawieniem partnerce bólu i zmęczeniem. Niektórym mężczyznom podobają się nabrzmiałe od mleka piersi, inni odczuwają dyskomfort z powodu cieknącego z nich płynu przy dotykaniu i pobudzaniu.

Jak zacząć?

Proponujemy zacząć od rozmowy – o Waszych obawach, o tym, co się zmieniło i jak chcielibyście „to” zrobić. Nie jest to być może do końca romantyczne, ale warto też umówić się na konkretny termin. Kobieta wówczas będzie miała czas się przygotować, a oboje będziecie mogli postarać się być nieco bardziej wypoczęci tego wieczoru i zarezerwować czas tylko dla siebie.

Rada dla niego: powiedz szczerze partnerce, jeśli nie chcesz na razie pieścić jej piersi i poproś, aby mówiła Ci jeśli ją coś boli lub jeśli poczuje jakikolwiek dyskomfort. I najważniejsze – zapewnij ją, że jest dla Ciebie równie atrakcyjna, co przed ciążą i porodem i postaraj się jej to udowadniać poprzez czułe gesty, ciepłe słowa, tworzenie romantycznej atmosfery i długie pieszczoty nim przejdziecie „do rzeczy”

Rada dla niej: pamiętaj, że zostałaś mamą, ale nie przestałaś być żoną. Wypoczywaj w dzień, aby umówionego wieczoru mieć siłę na intymność z partnerem. Nie czuj się zmuszana, ale też nie odkładaj decyzji o współżyciu w nieskończoność, aby nie zatracić Waszej fizycznej relacji. Przede wszystkim jednak – rozluźnij się. Twój partner naprawdę nie przejmuje się tymi nadprogramowymi kilogramami, które wkrótce znikną, w każdej chwili możesz przerwać pieszczoty, jeśli źle się poczujesz, do odpowiedniego nawilżenia możecie użyć żelu, a poza tym pierwszy po porodzie stosunek nie musi być seksem Waszego życia, ważne aby zacząć bo pozwoli to Wam powoli wrócić do formy.

Odpowiednia pozycja

Wybór pozycji powinien należeć do kobiety, aby czuła się ona komfortowo i aby zapobiec ewentualnemu bólowi. Prawdopodobnie najlepszą pozycją będzie jedna z konfiguracji „na boku” albo partnerka „na górze”. Jest to też okazja do wypróbowania nowych pozycji, szukajcie takich, w których kobieta może kontrolować głębokość i intensywność penetracji.

5 najczęściej pojawiających się problemów

  1. Ból

    – mimo zastosowania wszelkich rad, stosunek sprawił ból kobiecie. Nie zniechęcajcie się. Przez kilka pierwszych miesięcy to całkowicie normalne. Pamiętajcie o odpowiednim nawilżeniu i pozycji, a także wydłużcie grę wstępną. Gdyby problem utrzymywał się po pół roku od porodu lub też się nasilał, to koniecznie zgłoście to lekarzowi.

  2. Luźność pochwy

    – kobiety obawiają się, że po porodzie ich pochwa jest zbyt rozciągnięta i nie sprawią przyjemności partnerowi. Niezmiernie rzadko się tak zdarza, więc nie ma się czego obawiać. Jeśli jednak oboje macie wrażenie, że seks przestał Wam sprawiać przyjemność ze względu na rozciągnięte wejście do pochwy, zgłoście się do lekarza. Zmiany takie są zwykle odwracalne. Może także zdarzyć się Wam odwrotny przypadek. Równie rzadko, ale bywa tak, że po założeniu szwów wejście do pochwy zrosło się zbyt ciasno i konieczne jest lekkie nacięcie, aby naprawić ten stan i umożliwić stosunki seksualne kobiecie. Wystarczy zgłosić się do lekarza, który wykona zabieg.

  3. Brak zainteresowania partnera

    – wspomnienie porodu, zmęczenie żony, uczucie odsunięcia na dalszy plan, obawa przed sprawieniem partnerce bólu – te wszystkie czynniki mogą spowodować, że to mężczyzna unika zbliżenia. Nie jest to łatwe, ale najlepszym sposobem jest wówczas szczera i otwarta rozmowa z partnerką o swoich uczuciach. Mężczyzna, tak samo jak kobieta, może potrzebować odpowiedniej atmosfery, zapewnień partnerki o swojej atrakcyjności, flirtu i okazania zainteresowania. Jeśli to widok rodzącej partnerki sprawił, że partner nie ma ochoty na zbliżenia, to najlepszym sposobem będzie porozmawiać o tym, aby dać kobiecie szansę pokazania się w innej odsłonie, być może w seksownej bieliźnie lub też w romantycznej aranżacji, w przyjaznym otoczeniu Waszej sypialni.

  4. Dzielenie sypialni z noworodkiem

    – jeśli łóżeczko Waszego maleństwa znajduje się w Waszej sypialni może ono swoją obecnością powodować dyskomfort podczas zbliżeń. Faktycznie dziecko nie powinno w żadnym wieku oglądać rodziców w sytuacjach intymnych, dlatego poczekajcie aż dzidziuś zaśnie twardym snem, możecie też na wszelki wypadek ustawić łóżeczko tak, aby maleństwo nie mogło Was zobaczyć. Problem rozwiąże także ochraniacz do łóżeczka, który zasłoni widok dziecku.

  5. Suchość pochwy

    – po porodzie obniża się w organizmie kobiety poziom hormonów, co powoduje suchość w pochwie. Jeśli kobieta karmi piersią, ten stan prędko się nie zmieni. Dlatego konieczne jest stosowanie odpowiednich kremów lub żelów nawilżających.

Seks oralny i analny po porodzie

W przypadku seksu oralnego i analnego obowiązują te same zasady, co przy tradycyjnych formach zbliżenia. Należy odczekać, aż wszystkie rany w 100% się zagoją. W przypadku seksu analnego muszą zniknąć także ewentualne hemoroidy. Należy zadbać o odpowiednie nawilżenie i zachować zasady higieny, aby nie narazić nadwrażliwych po porodzie okolic intymnych na infekcje.

Agnieszka Siemińska

Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz