Panseksualizm nową orientacją seksualną? Dowiedz się tutaj!

Ostatnio dużo mówi się o panseksualizmie, ale tak właściwie co przedstawia to pojęcie i jak można je interpretować obecnie? Pokrótce przedstawimy Wam to zagadnienie.

O panseksualistach zrobiło się głośniej niedawno i to z dosyć trywialnego powodu, bowiem do tego zachowania seksualnego przyznała się Miley Cyrus. Jak wytłumaczyć to mało popularne pojęcie? Słownik języka polskiego tłumaczy to zjawisko jako ujmowanie wszelkich zjawisk życia przez pryzmat seksualizmu. Chociaż słowo wydaje się stare (przedrostek pan- starożytni grecy stosowali na ujęcie pojęcia „wszystko”), to jednak sam panseksualizm jest dosyć nowym zagadnieniem.

flaga panseksualistów
Flaga panseksualistów

Panseksualizm często jest zamykany i upraszczany do orientacji biseksualnej. Jednak w przeciwieństwie do ludzi „bi”, którzy zainteresowani są partnerami zarówno płci męskiej, jak i żeńskiej, panseksualiści nie mają takiej granicy. Bowiem nie ograniczają się do płci, orientacji (zainteresowani zarówno hetero, jak i bi czy trans w różnych konfiguracjach płciowych), czy tożsamości gender. Najbardziej radykalni przedstawiciele panseksualizmu dołączają do tego zainteresowania zoofilią czy ciągoty nekrofilskie. Jednak stanowią mniejszość.

Często spotykanym mitem, dotyczącym tej orientacji, jest zarzucana rozwiązłość. Panseksualizm to nie brak zahamowań przed rozpasaniem seksualnym i przygodnym seksem z każdą napotkaną osobą. Osoby te mogą być w takim samym związku monogamicznym, jak pary homo- czy heteroseksualne. Zdecydowanie trzeba tu rozdzielić kwestię tożsamości seksualnej od indywidualnych zachowań seksualnych.

Jak podkreślają panseksualiści, pojęcie to pojawiło się w latach dziewięćdziesiątych wraz z rozwojem świadomości człowieka nt. gender, aby niejako uzupełnić lukę, która została w definicji orientacji seksualnej.

 

 

 

pan godowego

Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz